Biedrības “Es Latgalei” vizīte Lielbritānijā

Projekta ietvaros biedrība “Es Latgalei” trīs cilvēku sastāvā Londonā un Anglijā pavadīja 3 dienas. 12. aprīlī biedrība satikās Historic Houses Association (HHA) birojā ar asociācijas izpilddirektoru Nick Way un The Union of European Historic Houses Associations (UEHHA) vice-prezidentu James Hervey-Bathurst. Sarunā pārspriedām galvenās iezīmes un atšķirības no pārējās Eiropas kultūras mantojuma nozarē Anglijā. Kā galveno īpašību un unikalitāti Nick Way atzīmēja, to, ka Anglijas vēsturiskās muižas un pilis vēl aizvien ir apdzīvotas un tajās dzīvo un saimnieko ģimenes vairākās paaudzēs. Līdz ar to, pilnīgi pašsaprotami ir tas, ka tādas ēkas tiek uzturētas labā stāvoklī, kā arī muižās un pilīs ir saglabājies arī oriģinālais interjers. Kā garantu vecas ēkas saglabāšanai asociācija min to, ka tajās paliek saimniekot ģimenes, kuras, lai atļautos dāgos uzturēšanas darbus, muižu vai pili piemēro uzņēmējdarbībai. Kā vienu no populārākajiem pasākumiem asociācija izcēla kāzu rīkošanu, kā tas arī notiek Latvijā. Vēl ļoti nozīmīgs ienākumu avots muižām ir savas apkārtnes izīrēšana filmēšanas grupām.

Biedrības "Es Latgalei" prezidente Faimja Turlaja, James Hervey-Bathurst un projektu vadītāja Alija Turlaja pie HHA biroja Londonā

13. aprīlī mēs viesojāmies Sussex reģionā, DR no Londonas, muižā Parham. Muižā ir dārzs, gan krāšņumdārzs, gan garšāugu dārzs un tipiskie angļu mūra sienu dārzi (walled gardens). Parham muiža tika uzcelta 16 gs. beigās, kad pie varas bija karaliene Elizabete I. Kopš tā laika tikai trīs ģimenes ir dzīvojušas muižā, pēdējā no tām nopirka muižu un 1922. gadā. Muiža ir īpaša ar to, ka tajā ir apskatāmi ļoti veci izšuvumi, gan segas, gan sienu paneļi un gultas. Šī muiža ir atvērta sabiedrībai kopš 1948. gada.

Parham House and gardens

Parham muižas dārzs

14. aprīlī mēs devāmies uz Essex reģionu uz Ziemeļiem no Londonas, kur apmeklējām Claydon Estate. Šajā muižā kopš 1620. gada dzīvo tikai viena ģimene, kas nodarbojas ar muižai piederošo lauksaimniecības zemju un mežu apsaimniekošanu, ka tas ir bijis vienmēr. Pati muižas kungu māja, kas ir slavena ar 18 g.s. rokoko interjetru, kopš 1956.gada ir nodota kultūras mantojuma asociācijai The National Trust, jo iepriekšējais saimnieks vairs nav spējis atrast līdzekļu tās uzturēšanai. Pārējā saimniecība tagad, kā kopums, ir HHA biedri. Muižas pārvaldnieks mums pastāstīja, ka pašlaik norit dažādi energo efektivitātes uzlabošanas darbi, lai samazinātu arvien pieaugošās izmaksas, kas attiecas uz apkurināšanu.

Claydon house, muižas kungu māja

Pie sarunu galda ar Claydon Estate menedžeri Luke Telford

Claydon Estate dārzā

93% no Projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

Eiropas Savienība

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: